Aká je pravda o kvalite talianskych potravín?

13. apríla 2021
Obrázok článku: Aká je pravda o kvalite talianskych potravín?

Aká je pravda o kvalite talianskych potravín?

Taliansko je nepochybne veľmi zaujímavou krajinou a to nielen vďaka tvaru topánky, ktorú nám na mape pripomína. Už ste ochutnali niekedy taliansku kuchyňu? Patrí k najobľúbenejším vo svete a to najmä kvôli kvalitným potravinám, ktoré šéfkuchári používajú pri príprave jedál. Talianska kuchyňa je veľmi rozmanitá a charakteristické sú pre ňu čerstvé suroviny, pestrosť ingrediencií a rôzne výnimočné chute a vône.

Každá časť Talianska má svoje regionálne špeciality, ktoré ponúka nielen svojim obyvateľom, ale aj návštevníkom z celého sveta. Viete prečo sú talianske potraviny také kvalitné a ktoré sú tie pravé dovážané priamo z Talianska na Slovensko? Prečítajte si náš článok a dozviete sa.

Viete, čo je zemepisné označenie a politika kvality?

Európska únia podporuje rôznorodosť poľnohospodárskej produkcie. Po politikou kvality sa rozumie zabezpečenie ochrany poľnohospodárskych výrobkov a potravín, ktoré nespĺňajú kvalitatívne parametre. Od roku 1992 na základe spoločnej certifikačnej dohody vznikli 3 zemepisné označenia:

  • CHOP – Chránené označenie pôvodu (potraviny a víno),
  • CHZO – Chránené zemepisné označenie (potraviny a víno),
  • ZO – Zemepisné označenie (liehoviny a aromatizované vína).

Tieto označenia chránia názvy produktov, ktoré pochádzajú z určitých regiónov, majú osobitné vlastnosti alebo ich dobré meno sa spája s územím výroby. Taliansko má najviac výrobkov v Európe, ktoré majú chránené označenie a je ich takmer 300.

Ako rozoznať pravé talianske potraviny?

Aj keď ste možno nikdy neboli v Taliansku a nemali ste možnosť ochutnať pravé talianske potraviny, nič nie je stratené. Talianske potraviny si viete vychutnať aj u nás na Slovensku. Obávate sa, že nebudete vedieť rozoznať, ktoré sú tie pravé? Pravda je taká, že na trhu sa skutočne nachádza veľa falošných talianskych potravín, ktoré v skutočnosti vôbec nie sú talianske. Vďaka nám sa dozviete, ako rozoznať tie pravé od falošných. Toto sú základné znaky, ktoré ich odlišujú.

Názov produktu

Všímajte si názvy produktov, ktoré sa chystáte kúpiť. Jedným z najjednoduchších spôsobov ako zistiť, či daný produkt, skutočne pochádza z Talianska je názov. Ako sme si vyššie spomínali, politika kvality EÚ chráni názov špecifických produktov a teda originálny názov nemôžu mať produkty, ktoré nie sú vyrábané podľa tradičného výrobného procesu. Ak sa v obchode stretnete s produktmi s názvom „taliansky“ alebo „taliansky spôsob“ v slovenčine, môžete si byť istý, že ide o napodobeninu a nie o tradičnú potravinu.

Počet prísad a ich pôvod

Pravé talianske potraviny sú jednoduché na prípravu a nevyžadujú si veľké množstvo prísad. Ak potravina obsahuje priveľa prísad, pravdepodobne vôbec nejde o taliansky produkt. V iných krajinách sa často používajú v potravinách prísady, ktoré ani nie sú súčasťou talianskej kuchyne. Vo väčšine prípadov je to len napodobenina a aj teda aj chuť je úplne iná. Podľa aktuálnej európskej regulácii o označovaní potravín, ak sa pôvod hlavnej ingrediencie odlišuje od označenia pôvodu potraviny, musí to byť uvedené na obale.

 

Naša firma il primo s.r.o. vám ponúka široký sortiment originálnych produktov priamo z Talianska. U nás máte istotu, že sa nestretnete so žiadnymi napodobeninami talianskych potravín. Máme dlhoročné skúsenosti a počas nášho obchodného pôsobenia sme si vybudovali dobré vzťahy s talianskymi partnermi, ktorý nám aj v súčasnej neľahkej dobe dodávajú vysoko kvalitné potraviny.

Pridať komentár